گزارش گرد همایی سالانه کانون دانش آموختگان بهمن 1394

سلام و عرض ادب خدمت شما اساتید و همراهان گرامی:

قراری سالانه بود که هدف اصلی آن دیدار دوستان و گپ و گفتی دوستانه که بعلت مشغله ها از آن محرومیم و به موازات آن برنامه هایی که از آنها بهره مند شویم. همواره سعی می کنیم مدعوین آن بزرگانی باشند که کلامی برای گفتن داشته باشند و اینبار رسالت این کار را بر عهده مرد هسته ای کشورمان و سفیر سابق ایران در کشور ژاپن آقای دکتر عراقچی گذاشتیم. جلسه ساعت 7 شب روز یکشنبه مورخ 18 بهمن ماه 1394 در تالار شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس شروع شد و علت تاخیر آن طبق معمول تاخیر دوستان بود اینبار مجری برنامه از دوستان جوان تازه به وطن برگشته دکتر زهیر متکی که از زحمات ایشان ممنون و متشکریم.

برنامه با تلاوت آیات کلام الله مجید با صدای بسیار زیبای استاد جوان دکتر درخشانی که برایشان عزت و سربلندی را آرزومندیم شروع و سپس سرود ملی کشورمان ایران و سرود ملی ژاپن پخش و خوش آمد گوئی توسط جناب آقای دکتر احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس که در برگزاری این مراسم زحمت هماهنگی را کشیده بودند و از این بابت از ایشان کمال تشکر را داریم ، انجام و با سخنرانی جناب آقای تاکاهاشی سفیر محترم ژاپن در جمهوری اسلامی ایران ادامه یافت.

سفیر ژاپن ضمن معرفی خویش و تشکر از دعوت به گردهم آئی و تاکید بر این موضوع که تعداد بورسیه های مونبوکاگاکوشو سالانه یک نفر برای لیسانس دوازده نفر برای فوق لیسانس و دکتری از طرف دولت ژاپن اعطا میگردد و برنامه کانون برای همکاری این بورس و برنامه سخنرانی ژاپنی و بورس یکساله ژاپن اظهار رضایت کرده و از این بابت از کانون تشکر کردند.

دکتر احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس سخنران بعدی بودند که ضمن خوش آمد گوئی به رسم میزبان و تبریک دهه فجر به ویژگی پیوستگی و اتحاد دانشجویان فارغ التحصیل ژاپن اشاره کردند و تاکید نمودند که تربیت مدرس بیشترین بهره را از این دانش آموختگان فرهیخته برده است و تشکل خوبی در دانشگاه تربیت مدرس دارند و همچنین از تجربه خوبی که از دوران دانشجوئی خویش داشتند و در مقایسه با دانشجوئی در غرب ، از نظر فرهنگی و اجتماعی ارمغان علمی فرهنگی و نظم بسیار را به همراه دارد و ضمن سخنان خویش از سفیر ژاپن برای بازدید از دانشگاه تربیت مدرس دعوت بعمل آوردند . سپس دکتر معصومه خادمی زاده دبیر دانش آموختگان ژاپن عملکرد سالانه کانون را به عرض اعضای محترم کانون رساند. بعد از آن دکتر عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در ژاپن به سخنرانی پرداخت و در این سخنان ضمن ارتباط خویش به ژاپن به دلیل سالهای سفارت ایشان در سفارت ژاپن از خاطرات زیادی که از این ایام داشتند یاد کردند و اظهار خوشحالی از اینکه در دوران پس از انجام روابط بسیار حسنه ای بین ایران و ژاپن برقرار خواهد شد که البته این روابط همواره خوب بوده و مناسبات رسمی و مدرن که از زمان خریداری نفت از ایران توسط ژاپن که همواره بر اساس همکاری های علمی و فرهنگی و روابط بسیار خوبی که در چند سال اخیر حتی در ایام تحریمها با وجود رابطه خوب بین ژاپن و آمریکا نقش یونیکی داشته و معذوریت ها را درک می کرده و میدانستیم که بعد از رفع تحریمها این رابطه مانند فنری است که جهشی پیشرفت می کند چون هیچگاه خوشبختانه مشکل اساسی با دولت ژاپن نداشتیم و انشاء الله با کنار گذاشتن احتیاط بیش از حد ژاپن در این زمینه روابط اقتصادی و فرهنگی ، علمی و سیاسی بسیار پیشرفت می کند و به نقش دانش آموختگان ژاپن در این زمینه اشاره کرده و گفتند که در بحث تبادل دانشجو ما ظرفیتهای خوبی برای پذیرش دانشجویان ژاپنی داریم.

جلسه با موسیقی سنتی به پایان رسید و سپس مدعوین محترم برای صرف شام و گفت و گوهای دوستانه به سالن غذاخوری راهنمائی و شب خوبی را تجربه کردیم.

به امید جلسات پر بارتر انشاء الله بتوانیم در خدمت دوستان باشیم.